Küresel para politikaları KOBİ’leri de destekledi.

2020 yılında küresel para politikaları, salgının olumsuz ekonomik etkileri ile mücadelede ana rolü üstlenerek adeta kurtarıcı bir rol oynadı.

2020 Mart ayından itibaren neredeyse sınırsız parasal genişlemeye giden merkez bankaları, ilk aşamada faiz oranlarını sıfıra yakına çekti. Ardından tahvil alımları ve diğer araçlar ile hükümetlerin, bankaların ve reel piyasaların ihtiyaç duydukları likiditeyi sağladı.

ABD Merkez Bankası (FED), 2020 Mart ayında politika faizini yüzde 0,25’e çekerken yıl genelindeki parasal genişleme ile bilanço büyüklüğünü 8 trilyon dolara çıkarttı. 2020 yılına genişletici bir program ile başlayan Avrupa Merkez Bankası (AMB) da salgın nedeniyle olağanüstü genişletici önlemler aldı. AMB bilançosu pandemi başından yıl sonuna kadar yüzde 50’ye yakın büyüme kaydetti.

Diğer tüm gelişmiş ve gelişen ülke merkez bankaları da benzer şekilde para politikalarını gevşetti ve salgının ekonomik sonuçları ile mücadelede emisyon hacimlerini büyütmek zorunda kaldı.

Hükümetlerin ve merkez bankalarının bu destekleri ile KOBİ’ler geniş likidite olanaklarına erişebildi ve bunları önemli ölçüde kullandı.