Türk lirasındaki yüksek değer kaybı ve kredi faiz oranlarındaki gelişmeler sanayi kuruluşlarının mali yapısını etkilemeye devam etti.

Türk lirası özellikle son yıllarda önemli ölçüde değer kayıpları yaşamaktadır. Türk lirası 2020 yılında da değer kaybetmeye devam etti. Makro ekonomik dengesizlikler, döviz rezervlerindeki gerileme ve artan finansal kırılganlıklar ile Türk lirası 2020 yılında ABD doları karşısında yüzde 23,5 değer kaybetti ve yılı 7,35 seviyesinden kapattı. Türk lirasında yaşanan yüksek değer kaybı sanayi kuruluşlarını da etkiledi. Yıl ortalaması ile hesaplandığında da Türk lirası ABD doları karşısında yine yüzde 23,9 değer kaybına uğradı. Yıl ortalaması dolar kuru da 7,04 TL olarak gerçekleşti.

2020 yılı faiz oranları açısından da oldukça farklı gelişmeler yaşandı. Öncelikle salgın başlamadan önce TCMB yıla negatif faiz politikası ile girmişti. Ardından salgın nedeniyle uygulamaya konulan kredi destek paketlerinde yıllık kredi faiz oranları yüzde 10’nun altında kaldı. Ağustos ayı sonuna kadar bu düşük faizler geçerli oldu.

Sonbahara girerken ekonomide kırılganlıkların artması ile TCMB Eylül ayında politika faizini artırdı, buna bağlı olarak ticari kredi faiz oranları yüzde 15’i aştı. Yılın son çeyreğinde ise TCMB yeni yönetimiyle sıkı para politikasına geçti ve politika faizini yüzde 17’ye çıkardı. Sonuç olarak 2020 yılının ilk sekiz ayında negatif reel faizler ile kredi kullanabilen sanayi kesimi, son dört ay içinde yeniden pozitif reel faizler ile karşılaştı.

Türk lirasındaki yüksek değer kaybı ve kredi faiz oranlarındaki gelişmeler, sanayi kuruluşlarının finansman maliyetleri ve karlılıkları üzerinde belirleyici olmayı sürdürdü.